Начало Местен фокус Последната процедура за прехвърлянето на банята в Горна баня на Столична община започва областният управител Стефан Арсов
7427
България

Последната процедура за прехвърлянето на банята в Горна баня на Столична община започва областният управител Стефан Арсов

Областният управител на София Стефан Арсов внесе доклад в Министерския съвет, с който стартира последната процедура по прехвърляне на собствеността на минералната баня в Горна баня от държавата към Столична община, съобщиха от областната администрация.Това е решаващата стъпка, която ще позволи имотът официално да бъде предоставен на общината.

Автор: БТА / Редактор: | 04 Декември 2025, 11:21 ч.
Последната процедура за прехвърлянето на банята в Горна баня на Столична община започва областният управител Стефан Арсов
Последната процедура за прехвърлянето на банята в Горна баня на Столична община започва областният управител Стефан Арсов
Снимка © Христо Касабов / БТА (КН)

Областният управител на София Стефан Арсов внесе доклад в Министерския съвет, с който стартира последната процедура по прехвърляне на собствеността на минералната баня в Горна баня от държавата към Столична община, съобщиха от областната администрация.

Представители на институции и организации в Разград се обединиха чрез деклрац

Общото събрание на държавите страни по Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на н

Подкрепата за климатолечебните курорти е инвестиция в плановете за разгръщане

Получихме сигурна информация, че за нов шеф на дирекция „Надзор на хаза

Решения, свързани с пазарни оценки, продажба на придаваеми имоти, както и с р

Това е решаващата стъпка, която ще позволи имотът официално да бъде предоставен на общината.
 
"Сградата е ценен паметник на културата и има важно значение за хората в района. Затова финализирането на процедурата трябва да стане в най-кратък срок и при пълна прозрачност", заяви Арсов, цитиран в прессъобщението.
 
От областната администрация припомнят, че още през май тази година Столичният общински съвет предложи банята да бъде придобита безвъзмездно от общината, за да се използва за обществени нужди от местно значение. Плановете предвиждат реставрация и адаптация на сградата, и превръщането в модерен хидротермален център.
 
С внесения доклад процедурата навлиза в решаваща фаза, която отваря пътя за реалното прехвърляне на имота към Столична община и за старта на всички дейности по неговото обновяване. Това е ключова стъпка към възстановяването на минералната баня като съвременен обществен център, достъпен за гражданите и запазващ културната стойност, отбелязват още от областната администрация.

През май тази година кметът на София Васил Терзиев настоя на среща с областния управител Стефан Арсов, сградата на банята в Горна баня да бъде предоставена за управление на Столичната община. За нас е важно сградата на банята да бъде възстановена. Това е и желанието на гражданите и наша цел – да не допуснем тя да продължава да се руши, а да бъде съхранена и запазена, посочи през вай столичният кмет Терзиев. 
 

Областният управител на Търговище Илко Илиев ще проведе съвместни приемни с н

В Гоце Делчев се изпълнява проект за оборудване и обзавеждане на материалната

В Чирпан започна петото издание на Международния фестивал на лавандулата 2026

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Моята цел е да сме с над 90% получени средства по Плана за възстановяване и устойчивост
Моята цел е да сме с над 90% получени средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), каза вицепремиерът Атанас Пеканов в ефира на БНТ. В петък най-накрая България получи ...
Общинският съвет в Радомир ще разгледа докладна относно ВяЕЦ „Орисол 2“
На заседание на Общинския съвет в Радомир ще бъде разгледана докладна, внесена от кмета Кирил Стоев, относно изработването на проект за Подробен устройствен план (ПУП) за линейни о ...
Нормален е трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщават от „Гранична полиция“
Нормален е трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщават от Главна дирекция „Гранична полиция“ – МВР, на сайта на ведомството. Информ ...
Музейните обекти „Кръстата казарма“ и „Конак“ във Видин няма да приемат посетители от 22 до 25 юни
Музейните обекти „Кръстата казарма“ и „Конак“ към Регионалния исторически музей във Видин няма да приемат посетители в периода от 22 до 25 юни 2026 г. включ ...
Обжалваме решението на РИОСВ да не се прави оценка на въздействието върху природата в планината Голо Бърдо, съобщиха от Асоциацията на парковете
Срещу проекта се обявиха жители на Перник и Радомир. Според тях предвидените съоръжения ще окажат неблагоприятно въздействие върху природата и здравето на хората. Кметът на Перник ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В Хасковска област са установени над 200 нарушения на водачи, шофирали след употреба на алкохол или наркотици при акция за незаконните гонки
Специализирана полицейска акция срещу нерегламентираните автомобилни гонки и движението на шумни автомобили и мотоциклети е извършена през почивните дни на територията на област Ха ...
След балотаж Златина Петрова спечели изборите в с. Бата, община Поморие
Независимият кандидат Златина Петрова спечели балотажа на извънредните избори за кмет на поморийското село Бата. Според окончателните резултати, публикувани на сайта на Общинската ...
Работодатели в Разградско търсят кадри в секторите производство, търговия и услуги
Работодатели в област Разград набират кадри за производство, търговия и услуги, съобщиха от Дирекция „Бюро по труда“ в Разград. Към днешна дата в областта са обявени на ...
Времето в планините е слънчево, очаква се заоблачаване, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Времето в планините е слънчево със слаб вятър, а следобед се очаква заоблачаване, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Температурите с ...
Моята цел е да сме с над 90% получени средства по Плана за възстановяване и устойчивост
Моята цел е да сме с над 90% получени средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), каза вицепремиерът Атанас Пеканов в ефира на БНТ. В петък най-накрая България получи ...
Тикер в 09:28 ч.
Специализирана полицейска акция срещу нерегламентираните автомобилни гонки и дви ...
Начало Местен фокус
7427
България

Последната процедура за прехвърлянето на банята в Горна баня на Столична община започва областният управител Стефан Арсов

Областният управител на София Стефан Арсов внесе доклад в Министерския съвет, с който стартира последната процедура по прехвърляне на собствеността на минералната баня в Горна баня от държавата към Столична община, съобщиха от областната администрация.Това е решаващата стъпка, която ще позволи имотът официално да бъде предоставен на общината.

| 04 Декември 2025, 11:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Последната процедура за прехвърлянето на банята в Горна баня на Столична община започва областният управител Стефан Арсов
Последната процедура за прехвърлянето на банята в Горна баня на Столична община започва областният управител Стефан Арсов
Снимка © Христо Касабов / БТА (КН)

Областният управител на София Стефан Арсов внесе доклад в Министерския съвет, с който стартира последната процедура по прехвърляне на собствеността на минералната баня в Горна баня от държавата към Столична община, съобщиха от областната администрация.

Това е решаващата стъпка, която ще позволи имотът официално да бъде предоставен на общината.
 
"Сградата е ценен паметник на културата и има важно значение за хората в района. Затова финализирането на процедурата трябва да стане в най-кратък срок и при пълна прозрачност", заяви Арсов, цитиран в прессъобщението.
 
От областната администрация припомнят, че още през май тази година Столичният общински съвет предложи банята да бъде придобита безвъзмездно от общината, за да се използва за обществени нужди от местно значение. Плановете предвиждат реставрация и адаптация на сградата, и превръщането в модерен хидротермален център.
 
С внесения доклад процедурата навлиза в решаваща фаза, която отваря пътя за реалното прехвърляне на имота към Столична община и за старта на всички дейности по неговото обновяване. Това е ключова стъпка към възстановяването на минералната баня като съвременен обществен център, достъпен за гражданите и запазващ културната стойност, отбелязват още от областната администрация.

През май тази година кметът на София Васил Терзиев настоя на среща с областния управител Стефан Арсов, сградата на банята в Горна баня да бъде предоставена за управление на Столичната община. За нас е важно сградата на банята да бъде възстановена. Това е и желанието на гражданите и наша цел – да не допуснем тя да продължава да се руши, а да бъде съхранена и запазена, посочи през вай столичният кмет Терзиев. 
 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Моята цел е да сме с над 90% получени средства по Плана за възстановяване и устойчивост
Общинският съвет в Радомир ще разгледа докладна относно ВяЕЦ „Орисол 2“
Нормален е трафикът на граничните преходи и пунктове със съседните държави, съобщават от „Гранична полиция“
Музейните обекти „Кръстата казарма“ и „Конак“ във Видин няма да приемат посетители от 22 до 25 юни
Обжалваме решението на РИОСВ да не се прави оценка на въздействието върху природата в планината Голо Бърдо, съобщиха от Асоциацията на парковете
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
В Хасковска област са установени над 200 нарушения на водачи, шофирали след употреба на алкохол или наркотици при акция за незаконните гонки
Основна линия
След балотаж Златина Петрова спечели изборите в с. Бата, община Поморие
Местен фокус
Работодатели в Разградско търсят кадри в секторите производство, търговия и услуги
На преден план
Времето в планините е слънчево, очаква се заоблачаване, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
В детайли
Моята цел е да сме с над 90% получени средства по Плана за възстановяване и устойчивост
Сфера
Общинският съвет в Самуил ще разгледа предложение за осигуряване на финансиране за соларни системи и електромобили в социалните услуги
На преден план
В Центровете за пълнолетни с деменция в свищовското село Овча могила започна ремонт, финансиран от Фонд „Социална закрила“
Контекст
Общинският съвет в Луковит ще разгледа предложение за организиране на Седмия национален събор „Млечният път на България през вековете“
Контекст
Общо 87 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие, един човек е загинал, съобщават от „Пожарна безопасност и защита на населението“
В детайли
Общинският съвет в Радомир ще разгледа докладна относно ВяЕЦ „Орисол 2“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.